Informacja turystyczna Nysa
Informacja turystyczna Nysa
 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

 

W ramach tegorocznych EDD zapraszamy do zwiedzania multimedialnej trasy turystycznej oraz Izby Muzealnej w Bastionie św. Jadwigi w dniach 12-13 i 19-20 września br., w godz. 8.00 – 16.00.

W sali kinowej w Bastionie św. Jadwigi będzie można obejrzeć film historyczny o Nysie „Lapidarium Opolskie" Leszka Myczki z 2011 r.

 

Ponadto 12 września br. zapraszamy na Pierwszy "Kiermasz Przeszłości" od godz. 9.00-14.00

Informator EDD 2015


Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!


link do strony EDD

 

Utracone dziedzictwo to temat tegorocznej 23. edycji EDD w Polsce, które odbędą sie w dniach 12-13 i 19-20 września 2015 roku.

"Mamy nadzieję, że uniwersalność, wieloaspektowość i możliwość niezwykle szerokiej interpretacji tak ujętego hasła dają szansę wszystkim organizatorom, w każdym regionie Polski, wpisania się w jego przekaz.

W obszarze naszych zainteresowań znajdują się wszelkie elementy utraconego dziedzictwa - poczynając od olbrzymich strat w zasobach dziedzictwa kulturowego Polaków, będących wynikiem tragicznych wydarzeń wojennych, których 70. rocznicę zakończenia będziemy obchodzić w 2015 roku, poprzez utratę materialnych źródeł tożsamości, spowodowaną decyzją polityczną o zmianie granic, a w konsekwencji przesiedleniu wielu tysięcy ludzi,  po powracający w licznych dyskusjach problem utraconych w różnych okolicznościach skarbów narodowych, kolekcji sztuki, cennych zabytków architektury, zapomnianych lokalnych tradycjach etc. zwrócenia uwagi społecznej na dziedzictwo, które często bezpowrotnie ginie na naszych oczach, a które możemy jeszcze uratować ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa postindustrialnego – wymiar ogólnoeuropejski tematu"

 

Źródło: EDD 2015