Informacja turystyczna Nysa
Informacja turystyczna Nysa
 

Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na wystawę pt. "Obrazy świata minionego - tworzenie nowej rzeczywistości. Wspomnienia mieszkańców Nysy".

OBRAZY ŚWIATA MINIONEGO – TWORZENIE NOWEJ RZECZYWISTOŚCI.

WSPOMNIENIA MIESZKAŃCÓW NYSY

 

Wystawa została przygotowana na podstawie wspomnień i fotografii mieszkańców Nysy, którzy przyjechali na tzw. ziemie odzyskane po II wojnie światowej.

 

Bohaterowie tej wystawy opowiadają o osobistych przeżyciach, wojennych doświadczeniach, o tym skąd przyjechali, jak wyglądał ich pierwszy dzień w nowym i nieznanym mieście, jak organizowali sobie życie.

 

Rozmowy przeprowadzone z mieszkańcami Nysy to zapis tego, co zapamiętali, bo pamięć i wspomnienia pomagały zachować tradycję i tożsamość.

 

 

Są też w tych opowieściach wspomnienia z okresu, kiedy tworzy się nowa, powojenna rzeczywistość. Odbudowując miasto, mieszkańcy Nysy zmierzyli się z trudnym procesem integracyjnym. Pierwsze powojenne lata, mimo biedy i niepewnej przyszłości, były okresem nadziei. Polacy wyszli z wojny, a piękno polegało na radości z pokoju.

 

Wspomnienia pozwalają odzyskać przeszłość.

 

 

Za wsparcie i pomoc dziękuję pracownikom Muzeum Powiatowego w Nysie, szczególnie dyrektorowi Edwardowi Hałajko oraz Krzysztofowi Dobrzańskiemu i Łukaszowi Grzybowi.

Teresa Aranowicz